در این مقاله میخواهیم به صورت ساده و مختصر تفاوت های پکیج دو مبدل و تک مبدل را توضیح دهیم.
پیش از صحبت در این باره باید بدانیم مبدل چیست و چه وظیفه ای دارد؟


مبدل پکیج چیست؟

مبدل‌ها گرمای سیستم گرمایشی و آب گرم مصرفی ساختمان‌هایی که با پکیج کار می‌کنند را تامین می‌کنند. در واقع مبدل‌ها به صورت مدارهایی هستند که آب سرد لوله کشی شهری را پس از ورود به پکیج از مدارهای مبدلی عبور می‌دهند. سپس آن را گرم می کنند و توسط لوله آب گرم، گرمایش را در حمام، رادیاتورها و آشپزخانه تامین می‌کنند و در نهایت، از این مدار مبدل خارج می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که این مدارها درسیستم‌های گرمایشی، مانند شوفاژها به شکلی دیگر کار خود را انجام می‌دهند. بدین صورت که آب شهری پس از عبور از پکیج، به یک مدار بسته وارد می‌شود. در مرحله بعد، این مدار، آب را به صورت مداوم و چرخشی در برابر مبدل گرم می‌کند و آبی که گرم شده است را به وسیله پمپ پکیج در داخل شبکه لوله کشی رادیاتورهای ساختمان به گردش در می‌آورد و پمپاژ می‌کند. این روند به همین صورت ادامه پیدا می‌کند تا جایی که هوای محیط و دمای شوفاژها به میزان دلخواه شما برسد.

پکیج تک مبدل یا بی ترمیک ( Bithermic ) :
در این نوع پکیج ها  یک مبدل حرارتی اصلی دوبل با عنوان ( Double gas water heat exchanger) استفاده می شود.
این نوع مبدل ها شامل دو لوله ی در هم تنیده است که یکی برای آبگرم مصرفی  و دیگری برای آب گرم مدار شوفاژ می باشد. گرمایش و تبادل گرمای هر دو لوله در این مبدل با تماس مستقیم با شعله مشعل تامین می گردد. در این نوع پکیج زمانی که مصرف کننده شیر آبگرم را با باز میکند، فلوسوییچ آب که پیش از ورودی آب سرد قرار دارد به برد پکیج سیگنال میفرستد و برد الکترونیک چرخش آب در مدار شوفاژ را تا زمانی که آب گرم توسط مصرف کننده در حال استفاده می باشد قطع میکند. این عملکرد دقیقا مشابه عمل کرد آبگرمکن دیواری فوری می باشد. در این سیستم کنترل دمای آبگرم مصرفی  بدلیل تماس مستقیم آب با شعله سخت تر بوده و به همین دلیل دمای آبگرم حین مصرف تا حدودی دچار نوسان می گردد
حال زمانی که مصرف کننده درخواست گرمایش دارد و یا به اصطلاح دیگر پکیج را در حالت زمستانی قرار می دهد شیر سه طرفه مسیر حرکت را به سمت رادیاتور ها می برد و پمپ فعال شده برای گردش آب در رادیاتور ها  و خود مبدل دستگاه . در این حالت پکیج تک مبدل فقط در شرایط زمستانی پمپ فعال می گردد و در حالت تابستانی پمپ دستگاه غیر فعال می باشد.
از طرفی با توجه به اینکه در این نوع مبدل ها آبگرم مصرفی با شعله مستقیم در تماس است و تمام کار بر عهده یک مبدل در دستگاه می باشد باعث رسوب گذلری بیشتر در این نوع از پکیج هیا دیواری می گردد.

پکیج دو مبدل یا مونوترمیک ( Monothermic ):
در این نوع پکیج دیواری از دو نوع مبدل استفاده می شود ، مبدل اصلی (Gas water heat wxchanger ) و مبدل صفحه ای (Water Heat exchanger) .
در این پکیج برای تامین گرمایش محیط از مبدل اصلی استفاده می گردد به این صورت که در حالت زمستانی پمپ دستگاه فعال بوده و با گردش آب در مبدل اصلی تبادل حرارت از طریق شعله مستقیم تامین می گردد.
حال زمانی که مصرف کننده درخواست آبگرم مصرفی را دارد پمپ دستگاه مجددا فعال شده و با گردش آب شهر در مبدل صفحه ای ثانویه آبگرم مصرفی را تامین می کند . مبدل ثانویه به این گونه کار می کند که با قرار گیری آب سرد مصرفی در مجاور آبگرمی که توسط مبدل اصلی ایجاد شده آبگرم مصرفی را تحویل می دهد.
در این پکیج دیواری به جهت ثابت بودن دبی عبوری و کنترل بهتر دمای سیال ، گرادیان حرارت تحت کنترل بوده و آبگرم مصرفی به صورت مطبوع بدست می آید و ضمننا در شرایط کارکرد یکسان ، با توجه به اینکه آبگرم مصرفی با شعله مشعل تماس مستقیم ندارد، تشکیل رسوب بر جدار داخلی مبدل صفحه ای به مراتب دیرتر از پکیج دیواری تک مبدل اتفاق می افتد.